"DZIURA" - utwór promujący album "Niemy 5.0" dostępny na wszystkich platformach streamingowych

„DZIURA” opowieść o człowieku próbującym zachować pozory codzienności, podczas gdy coraz głębiej zapada się w wewnętrzną bezsilność. Wyjątkowym gościem w tym utworze jest Alicja Koga.
Nieme Kino to formacja artystyczna z Poznania, tworząca elektroakustyczną melopoezję o stanach wypowiadanych ciszej niż się myśli.
Albumy „Najsmutniejsze auto w okolicy" (2018) oraz „Nieoczywistość" (2022) zdobyły wierne grono słuchaczy i uznanie krytyków. Utwory „Siedem" i „Historia" dotarły na pierwsze miejsce listy przebojów Aferzasta Radia Afera, a album „Nieoczywistość" znalazł się wśród najlepszych wydawnictw 2022 roku w rankingu portalu polskaplyta-polskamuzyka.pl. Singiel „Labada" trafił na Listę Piosenek i był piosenką dnia w Radio 357. Zespół ma na koncie bogate doświadczenie koncertowe, w tym sesję live w Garażu 357 Radia 357.
Integralną częścią twórczości Niemego Kina są wideoklipy - poetyckie, nasycone symboliką i melancholią, stanowiące równorzędny element tej artystycznej wizji. Szczególnie wyróżniają się podwodne realizacje do utworów „Szaman", „Słowa" i „Jabłko", stworzone, sfilmowane i wyprodukowane przez lidera projektu, Niemego. Autorska koncepcja oraz połączenie obrazu, symboliki i narracji sprawiły, że zostały docenione na międzynarodowych festiwalach filmowych i wizualnych.
Trzeci album Niemego Kina, „Niemy 5.0", jest solowym projektem lidera - Bartosza „Niemy" Stróżyńskiego. Tym razem odpowiada on nie tylko za słowa, muzykę i produkcję, ale również za wszystkie dźwięki obecne na nagraniach. Jak podkreśla, jest to świadoma decyzja artystyczna i kolejny krok w rozwoju własnej wizji, pozwalający w pełni wyrazić indywidualną estetykę i koncepcję twórczą. Wyjątkowym gościem albumu jest Alicja Koga, której głos słyszymy w utworze „Dziura”.
Nowy album Niemego Kina opowiada o emocjonalnych pęknięciach i zagubieniu między pamięcią a doświadczeniem. To stany, w których smutek i wewnętrzny krzyk przenikają się, a rzeczywistość rozmywa granice spójności i znaczeń. W tych szczelinach coś szuka kształtu - czegoś, co jeszcze nie ma nazwy.
POWIEDZIELI O NAS
Piotr Stelmach
dziennikarz muzyczny
Radio 357
"Ta muzyka ma w sobie jakiś niesamowity zupełnie magnes. W gąszczu muzyki każdej, która już wszędzie była i wszyscy ją zagrali, wymyślili taki patent, nie wiem, czy to są szepty, czy melorecytacja, coś takiego dziwnego, co staje się dosyć szybko rozpoznawalne. Nieoczywistość, kapitalna płyta."
Mariusz Owczarek
dziennikarz muzyczny
Trójka, Program III PR
"Przyznają Państwo, że to muzyka na tę porę (nocną) idealna i pewnie będziemy wracać do tych dźwięków w audycji Teraz Polskie".
Nieoczywistości słucha się jeszcze lepiej niż pierwszej płyty.

Adam Prucnal
muzyk, kompozytor, producent muzyczny, multiinstrumentalista grający między innymi z zespołami Ziyo, Brathanki, City oraz Krakowskie Przedmieście
"Mroczny klimat został osiągnięty.
Dogrywki saksofonu, dośpiewy, pojękiwania itp. są super i dają wspólny mianownik klimatowi utworów. Tworzą Twoją własną estetykę i komunikaty. Jest to bardzo charakterystyczne, a przede wszystkim rozpoznawalne. Czyli świetnie!"
Mariusz Kwaśniewski
dziennikarz muzyczny
"Z obowiązku dziennikarskiego, próbując jakoś zaszufladkować Waszą twórczość, najbliżej było mi do takiego zespołu z lat sześćdziesiątych jak Zdrój Jana, kultowego zespołu polskich hipisów. Myślę tutaj o wymiarze awangardowym ich twórczości, w której część teatralna przenika się z częścią muzyczną."
Tomasz Żąda
dziennikarz muzyczny
Trójka, Program III PR
"Płyta bardzo psychodeliczna. Kiedy słuchałem tego albumu to miałem wrażenie, że ta muzyka skrojona jest pod jakiś spektakl teatralny."

Adam Chełchowski
krytyk
"To co zobaczyłem i usłyszałem na koncercie jest moim zdaniem szansą na odświeżenie polskiej poezji śpiewanej jako fuzji w bardziej umuzycznionej i mniej agresywnej niż rap stylistyce, w której tekst jest ważny, a słodycz przekazu obca."
ZDJĘCIA




O NAS
Niemy – paszcza, instrumenty klawiszowe, melodyka, elektronika
Najduh – saksofony
Flavio – kontrabas
Piotr – bębny
Kamil –instrumenty różne
Bio
Nieme Kino to poznańska formacja artystyczna tworząca muzykę
z pogranicza piosenki autorskiej, awangardy, bluesa i muzyki alternatywnej, łącząca świat instrumentów akustycznych ze światem muzyki elektronicznej często w bardzo psychodelicznych klimatach. Poetyckie teksty
i eksperymentalne saksofony
w bardzo smutnym, ekspresyjnym, wzbogaconym elektroniką wydaniu.
Nieme Kino to połączenie trzech sztuk: filmu, muzyki
i fotografii w jednym przedstawieniu artystycznym.
12 maja 2022 ukazała się druga płyta zespołu pt.: Nieoczywistość, okraszona wyjątkowymi autorskimi teledyskami, między innymi nagradzanym obrazem do utworu Szaman. Płyta będzie nową odsłoną artystyczną Niemego Kina już jako kwintetu.
W listopadzie 2018 roku ukazał się debiutancki album zespołu pt.: "Najsmutniejsze auto w okolicy". Utwór Siedem z tejże właśnie płyty dotarł do pierwszego miejsca na liście przebojów Aferzasta na antenie poznańskiego Radia Afera.
Zagraliśmy (między innymi)
-
Garaż 357
-
Festiwal FAMA
-
Support Świetlików w Poznaniu i Lublinie
-
OPPA Festiwal
-
Festiwal Korowód Piosenkarnia
-
Festiwal "Gramy u siebie"
-
X Akademicki Przegląd Muzyczny
-
Maraton Piosenki Osobistej
-
Festiwal "Sztukaterie"
-
Mariusz Kwaśniewski na żywo
-
Studio koncertowe Radia Afera
-
Focus nad Wartą














